Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Z biżuterią przez wieki, czyli jak na przestrzeni lat zmieniały się światowe trendy

2020-09-07
Z biżuterią przez wieki, czyli jak na przestrzeni lat zmieniały się światowe trendyHistoria biżuterii jest niemal tak stara, jak dzieje ludzkości. Na przestrzeni wieków zmieniało się oczywiście wzornictwo, materiały, z których była wykonywana i sposoby jej noszenia. Biżuteria była popularna zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Zazwyczaj miała na celu wyeksponowanie nie tylko urody, ale przede wszystkim wysokiej pozycji społecznej i bogactwa. W czasach współczesnych biżuteria jest znacznie bardziej powszechna. Jak zatem zmieniały się trendy jubilerskie na przestrzeni lat?

Historia biżuterii

W czasach prehistorycznych biżuterię wykonywano z oszlifowanych kamieni, kości lub glinianych koralików. Metale szlachetne, które kojarzymy ze współczesną biżuterią, zaczęły być stosowane do produkcji ozdób w czasach starożytnego Egiptu, Mezopotamii oraz w epoce ludów azteckich. W starożytności popularnymi materiałami jubilerskimi były metale półszlachetne, złoto, srebro oraz kość słoniowa. Ciężkie, bogato zdobione i ręcznie robione kolczyki, bransolety oraz naszyjniki były noszone wyłącznie przez władców, kapłanów i wysoko postawionych urzędników. W średniowieczu wśród królów, kardynałów i biskupów popularne były zwłaszcza złote sygnety oraz pierścienie ozdabiane kamieniami szlachetnymi (zwykle szafirami). Dopiero w epoce wielkich odkryć geograficznych, kiedy to nastąpił rozkwit handlu międzynarodowego, surowce jubilerskie stały się łatwiej dostępne, a co za tym idzie również biżuteria stała się bardziej powszechna.

Biżuteria w XIX i XX wieku

W XIX wieku wyroby biżuteryjne zostały dopracowane pod względem wzornictwa i precyzji wykonania. Rozwój sztuki secesyjnej przyczynił się do wykorzystywania w jubilerstwie m.in. motywów kwiatowych, owadzich i zwierzęcych. Coraz szersza była również gama materiałów. Przykładowo chętnie wykorzystywano bursztyny, metale kolorowe, barwne emalie, kość słoniową i macicę perłową. Z początkiem XX wieku na popularności zyskały z kolei cyrkonie i platyna, z której najczęściej wytwarzano pierścionki, ręcznie wykonane obrączki i kute bransoletki. Wiele współczesnych trendów jubilerskich inspirowanych jest historią biżuterii. Obok nowoczesnych i minimalistycznych projektów, nadal przewijają się bowiem klasyczne broszki, pierścionki z kamieniami szlachetnymi, kolczyki z brązu, drewniane bransolety i wiele innych modeli, których historia sięga minionych epok.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
pixel