Darmowa dostawa od 50,00 zł

Wybieramy idealne obrączki – na jakie czynniki warto zwrócić uwagę?

2020-03-31
Wybieramy idealne obrączki – na jakie czynniki warto zwrócić uwagę?

Obrączki pozłacane – budżetowa alternatywa

Obrączki pozłacane to doskonała alternatywa dla osób, które pragną nabyć elegancką biżuterię, ale dysponują ograniczonym budżetem. Pozłacane obrączki ślubne wizualnie nie różnią się od złotych, ponieważ pokryte są warstwą złota o grubości 0,5 mikrona. Wykonywane są najczęściej ze srebra lub z mosiądzu, a więc metali, które nie ulegają korozji. Natomiast złoto jest metalem o miękkiej strukturze, dlatego w celu zwiększenia jego trwałości, zwykle stosuje się domieszki innych metali. Z tego względu powłoka pokrywająca srebro jest odporna na różnego typu uszkodzenia mechaniczne (np. ścieranie). Dokładna ilość złota wykorzystywanego do produkcji obrączek dobierana jest na podstawie rodzaj metalu zastosowanego w domieszce. Większość obrączek wyrabiana jest ze srebra o wartości 925. Dominują tutaj dwie metody obróbki: ü  szwowa – polega na wykonaniu obrączki z paska metalu dociętego na odpowiednią długość, a następnie jego zwinięciu oraz zlutowaniu, ü  bezszwowa – obrączka wytwarzana jest z krążka metalu, dlatego lutowanie nie jest konieczne.

Obrączka srebrna – modna i stylowa

Obrączka srebrna najczęściej jest wykonana ze srebra o wartości 925. Ten metal szlachetny ma miększą strukturę niż złoto, a wykonaną z niego obrączkę należy regularnie czyścić, aby zachowała połysk. Jej design może być bardzo minimalistyczny lub bazować na eleganckich zdobieniach. Kobiety często wybierają modele z ozdobnym oczkiem wykonanym ze szlachetnego kamienia (np. opal, akwamaryna, krzemień pasiasty).Optymalna szerokość obrączek srebrnych, jak i pozłacanych mieści się najczęściej w przedziale 3-8 mm. Należy ją dobrać przede wszystkim do długości i grubości palców, tak aby nie ograniczała ruchów. Z kolei dobór odpowiedniego rozmiaru obrączki możliwy jest dzięki użyciu specjalnej miarki.

Obrączki ręcznie zdobione – podkreślą indywidualność

Obrączki ręcznie robione zazwyczaj wykonywane są na indywidualne zamówienie klienta, dlatego ich bryła czy rodzaj zdobienia są w zasadzie zależne wyłącznie od fantazji narzeczonych i umiejętności artysty. Szczególnie popularne są kamienie szlachetne w eleganckiej otoczce oraz grawerowane na wewnętrznej stronie obrączki wzorki, imiona czy daty. Po wykonaniu zdobienia ich powierzchnia zabezpieczana jest specjalną powłoką, chroniącą przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych (np. wilgoć, uszkodzenia mechaniczne). Ponadto każda obrączka powinna posiadać odpowiednie wykończenie krawędzi, czyli tzw. profil soczewkowy. Obrączki mogą również posiadać profil zewnętrzny o zaokrąglonym, płaskim, płaskim fazowanym lub wklęsłym kształcie. Na rynku dostępne są różne rodzaje obrączek, które można dobrać w zależności od upodobań państwa młodych czy dostępnego budżetu. Decydując się na konkretny model, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał wykonania, funkcjonalność, sposób obróbki, zdobienia oraz szerokość i średnicę obrączki. Wyjątkowe obrączki ślubne będą bowiem przez lata symbolizować słowa złożonej przysięgi.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixel