Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaką biżuterię wybrać dla alergika? – poradnik

2020-08-13
Jaką biżuterię wybrać dla alergika? – poradnikAlergia corocznie diagnozowana jest u coraz większej ilości osób. Nie oznacza to jednak, że osoba, u której wykryto uczulenie na metale, musi unikać noszenia biżuterii. Powinna ona jednak wybierać modele, które minimalizują ryzyko wystąpienia odczynu alergicznego w postaci krostek, świądu, podrażnień czy innych zmian skórnych.

Uczulające metale

Biżuteria niejednokrotnie zawiera domieszkę niklu, który jest bardzo silnym alergenem. W większości przypadków to właśnie on odpowiada za reakcję alergiczną przy noszeniu biżuterii. Innym metalem, który może podrażnić skórę osób uczulonych na nikiel, jest pallad.Alergicy bardzo często nie tolerują również biżuterii ze srebra czy złota. Jednakże żaden z tych metali sam w sobie nie uczula – za podrażnienia skóry odpowiedzialne są domieszki innych metali, z których wykonana jest biżuteria. Osoby o skórze wrażliwej powinny więc wybierać biżuterię ze srebra i złota najwyższej próby, w których dodatek innych metali jest marginalny. Zapewne znacząco ograniczy to ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.

Co wybrać?

Dobrą alternatywą dla niklu jest stop tytanu, który zazwyczaj nie uczula. Biżuteria autorska często projektowana jest właśnie z uwzględnieniem potrzeb alergików – obejmuje modele, w których nikiel zastąpiony został tytanem, a próba złota i srebra jest wysoka. W tym przypadku dobrą alternatywą będzie również biżuteria wykonana ze stali chirurgicznej, przyjazna nie tylko alergikom, ale też dzieciom. Dobrym pomysłem będzie ponadto niestandardowa biżuteria, bazująca na alternatywnych materiałach, takich jak drewno, rattan, filc, koronki czy koraliki z tworzywa sztucznego. Alergia na metale wcale nie musi być jednoznaczna z rezygnacją z biżuterii. W takiej sytuacji konieczne będzie jednak wyeliminowanie czynników wywołujących rozmaite reakcje alergiczne i znalezienie dla nich odpowiedników (np. stal chirurgiczna, złoto i srebro wysokiej próby).
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
pixel