Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak skutecznie rozplątać łańcuszek? – poradnik

2020-06-26
Jak skutecznie rozplątać łańcuszek? – poradnikSrebrne i złote łańcuszki to bazowy element biżuterii, noszonej zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Niestety przez pośpiech czy nieuwagę mogą one ulec splątaniu. W takim przypadku należy postępować bardzo metodycznie, a zarazem delikatnie, gdyż poszczególne ogniwa mogą zostać uszkodzone.

Sposoby na splątane łańcuszki

Splątany łańcuszek jest bardzo trudny do rozplątania, szczególnie jeśli jest to biżuteria autorska i posiada niestandardowe ogniwa. Najpopularniejsze jest oczywiście ręczne usuwanie splątań. Jednak znacznie bardziej skuteczne może okazać się zastosowanie tłuszczu spożywczego – wystarczy zanurzyć łańcuszek w miseczce wypełnionej olejem roślinnym. W kolejnym kroku wyciągamy łańcuszek i delikatnie osuszamy go ręcznikiem papierowym. Olej pomoże szczególnie wtedy, gdy sploty łańcuszka są grube, ułatwiając rozchodzenie się węzłów z metalu. Rozplątywania nie należy wykonywać w powietrzu, starając się poluzować ogniwa na siłę. Faktem jest, że przy tej metodzie palce szybko robią się śliskie od tłuszczu – do rozplątania łańcuszka warto więc użyć pęsety, szpilki lub igły, które można wsunąć w luzujący się węzeł, z łatwością go eliminując. Szpic należy wsunąć w sam środek węzła. Rozplątane części przesuwamy na zewnątrz, aż do momentu całkowitego rozplątania wszystkich węzłów. Na koniec należy dodać, że w skrajnych przypadkach zapewne konieczna będzie naprawa biżuterii przez jubilera.

Jak uniknąć splątania łańcuszków?

Prawdopodobnie najlepszym sposobem na uniknięcie żmudnego rozplątywania łańcuszka, jest jego odpowiednie przechowywanie. Warto w tym miejscu nadmienić, że splątanie bywa na tyle mocne, że biżuteria nie nadaje się do użytkowania. Przed uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniami skutecznie ochroni szkatułka lub inny pojemnik na biżuterię. Delikatne łańcuszki można też przechowywać w strunowych woreczkach, przy czym każdy z nich powinien mieć oddzielne opakowanie.

Próby rozplątania łańcuszka w wielu przypadkach mogą okazać się nie tylko frustrujące, ale i nieskuteczne. Aby uniknąć tego problemu, warto więc pamiętać o odpowiednim przechowywaniu i użytkowaniu biżuterii.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020
pixel