Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak ocenić jakość biżuterii.

2018-05-04
Jak ocenić jakość biżuterii.

Działanie magnesu

Jednym z bardziej praktycznych i częściej stosowanych domowych sposobów na określenie gatunku biżuterii jest wykorzystanie magnesu. Z tego względu, że złoto nie wykazuje jakichkolwiek właściwości magnetycznych, to przy przyłożeniu magnesu nie może ono poruszyć się. Tak samo jest w przypadku srebra. Jest ono, identycznie jak złoto diamagnetykiem, co oznacza, że nie reaguje na magnes. Są jednak wyjątki. Dwudziesto cztero karatowe złoto zostanie przyciągnięte przez magnes tak, jak inne metale. Podobnie jest w przypadku platyny. Ta często myli się ze srebrem, więc gdy sądzimy, że posiadamy srebrny pierścionek, a ten zostanie przyciągnięty do magnesu, wcale nie powinniśmy się go od razu pozbywać. Może to właśnie oznaczać, że jest to platyna, czyli dużo bardziej ceniony na rynku metal należący do grupy paramagnetycznej.  


Działanie magnesu na biżuterię


Pojawiające się przebarwienia

Jeśli złoto jest przechowywane w zamkniętych pudełeczkach wyłożonych miękkim materiałem, nie może ono zmieniać koloru. Jeśli się tak dzieje, możemy zacząć się martwić. Jedynie na pozłacanej biżuterii mogą zacząć pojawiać się delikatne przebarwienia. Kiedy pozłocenia te zaczynając się ścierać  pod wpływem użytkowania, warstwa znajdująca się pod spodem zaczyna zmieniać kolor. Wiąże się to oczywiście z kontaktem z wodą, powietrzem oraz wszelkimi zabrudzeniami. Złoto oraz srebro nie zmienią swoich właściwości pod ich wpływem, jednak zwyczajne metale już tak. 

Przebarwienia biżuterii

Ważne oznaczenia

Jest to najprostszy sposób na określenie tego, jakiej próby jest dana biżuteria. Wystarczy skorzystać z tabeli polskich znaków probierczych. Tam wyraźnie są określone dane próby, dlatego też wystarczy sprawdzić oznakowanie na kupionym przez nas np. pierścionku oraz porównać go z tym, widocznym na udostępnionej tabeli znaków probierczych. Bardzo łatwo możemy ją znaleźć choćby w Internecie. 


próby jubilerskie

Znajomość cen

Każdy uwielbia promocje, jednak niektóre z nich mogą budzić duże zdziwienie. Czasem nawet podejrzewamy, że dany produkt może być uszkodzony. Podobnie jest też z biżuterią. Gdy chcemy kupić pierścionek zaręczynowy, a jego cena jest porównywalna z tym, który kupić możemy na bazarku, powinniśmy od razu zrezygnować. Prawdziwe złoto lub srebro zawsze miało swoją cenę, im niższa próba, tym cena jest mniejsza, jednak w tym wypadku nigdy nie mówi się o małych kwotach. Należy więc poznać średnie ceny dostępnej na rynku biżuterii i dopiero wtedy decydować się na jej zakup. 


Ceny biżuterii

Zdjęcia na podstawie licencji standardowej shutterstock.
Pokaż więcej wpisów z Maj 2018

Polecane

Obrączka srebrna Classic Silver

Obrączka srebrna Classic Silver

169,00 zł brutto/1szt.
Obrączka pozłacana Classic Gold

Obrączka pozłacana Classic Gold

179,00 zł brutto/1szt.
Naszyjnik Classic Black

Naszyjnik Classic Black

199,00 zł brutto/1szt.
Kolczyki pozłacane Classic Gold

Kolczyki pozłacane Classic Gold

149,00 zł brutto/1para
pixel