Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Historia srebra opowiedziana inaczej.

2018-01-12
Historia srebra opowiedziana inaczej.Dzisiaj chciałbym Wam opowiedzieć o srebrze. Skoro nasza biżuteria Kohha w większości jest tworzona ze srebra, dobrze byłoby w kilku słowach opowiedzieć o tym szlachetnym metalu. 


Historia srebra to nie tylko historia srebrnej biżuterii.

Jeśli nie lubisz historii nie bój się, to nie będzie wykład akademicki, ani garstka cytatów z Wikipedii. Chciałem Wam opowiedzieć o tym jak bardzo srebro wpłynęło na otaczający nas świat? Twój, mój, nasz.

Był rok 218 przed naszą erą. Wiem - dawno, dawno temu. Na północnym wybrzeżu Morza Śródziemnego istniało potężne Państwo - Kartagina. Było tak bogate i potężne dzięki posiadanym na terenach dzisiejszej Hiszpanii kopalniom srebra, które było ówcześnie warte fortunę. Państwem tym władał Hanibal, władca przeambitny, który postanowił zapanować na całym znanym wtedy światem. Aby tego dokonać, musiał tylko i aż pokonać jednego przeciwnika - Starożytny Rzym. 

W tym celu Hanibal postanowił zaskoczyć Rzymian. W 218 roku przeprawił się przez Alpy i zaatakował tereny dzisiejszych Włoch od północy. Był doskonałym dowódcą. Odniósł szereg zwycięstw i może by mu się udało, gdyby Rzymianie nie uciekli się do genialnego wybiegu i przeprawiwszy się przez morze, nie zaatakowali jego stolicy - bezbronnej Kartaginy. Hanibal zarządził odwrót swoich wojsk, ale było już za późno i kampania zakończyła się jego klęską. W wyniku przegranej Kartagina straciła kopalnie srebra i nigdy nie odzyskała dawnej świetności, a Rzym rozkwitł i stał się potęgą. 

 

Na zdjęciu ruiny Kartaginy

A wszystko dzięki srebru, które pomogło Rzymianom finansować kolejne podboje. 

  

Co tworzono ze srebra poza srebrną biżuterią?


Srebro jak już powiedzieliśmy jest metalem znanym od czasów starożytnych. Używano go do produkcji monet, wyrabiano z niego sztućce, naczynia oraz biżuterię, ale czy wiesz, że ze srebra tworzono także lustra? 

Dzięki temu, że srebro idealnie odbija światło było idealnym materiałem do tego, aby wykorzystać je do produkcji luster. I może dzisiaj mielibyśmy na ścianach nietłukące się lustra (zapomnij o przesądzie nieszczęśliwych siedmiu lat), gdyby nie cechy chemiczne srebra, które powodują jego ciemnienie. Tak zakończyła się kariera naszego kruszcu w obszarze projektowania wnętrz. 

Srebro ma także właściwości lecznicze ponieważ związki srebra mają działania antybakteryjne. W średniowieczu używano srebra do leczenia oparzeń oraz ran, a srebrne monety wrzucano do beczek z wodą podczas długich morskich wypraw. Także dzisiaj, do oczyszczania wody w naszych domach stosuje się jony srebra. 

Jak widać srebro ma bardzo bogatą historię i wiele zastosowań. My wykorzystujemy je w sposób tradycyjny do tworzenia srebrnej biżuterii. Nie obiecujemy, że będzie leczyć, ale jesteśmy pewni, że piękne kolczyki Yorkshire Gold poprawią niejeden humor i nastrój. 

Zdjęcia na podstawie licencji standardowej shutterstock oraz bloga https://juliettecapuleti.com


Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2018

Polecane

Kolczyki pozłacane Yorkshire Gold

Kolczyki pozłacane Yorkshire Gold

225,00 zł brutto/1para
Kolczyki srebrne Yorkshire

Kolczyki srebrne Yorkshire

225,00 zł brutto/1para
Kolczyki srebrne Yorkshire Black

Kolczyki srebrne Yorkshire Black

225,00 zł brutto/1para
pixel