Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Biżuteria w stylu gotyckim – z czym ją nosić?

2020-07-08
Biżuteria w stylu gotyckim – z czym ją nosić?Moda to w dzisiejszym świecie jeden z elementów stylu życia. Swoją osobowość i przekonania możemy bowiem zaprezentować światu za pomocą ubioru i dodatków. Styl gotycki łączący rockowy pazur z romantyzmem i kobiecością jest jednym z najbardziej wyrazistych. Charakterystyczne elementy ubioru nie są już jednak zarezerwowane wyłącznie dla subkultury gotów, ale każdy może się nimi inspirować, tworząc ciekawe stylizacji. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem może okazać się biżuteria gotycka.

Kilka słów o gotach

Styl gotycki kojarzony jest z czarnymi strojami, przypominającymi nieco kostiumy operowe. Na pierwszy rzut oka są one nieco posępne, ale w rzeczywistości odznaczają się dużą elegancją i dbałością o detale. Warto dodać, że mroczność tego stylu wynika z bezpośredniego nawiązania do kultury średniowiecza, romantyzmu czy baroku.Dla współczesnych gotów nie jest ważne reprezentowanie ideologii, a bardziej stylu życia i określonego dress code’u. Goci to bowiem indywidualiści, niebojący się sprzeciwiać fali mainstreamu. Wbrew powszechnej opinii nie są oni związani z żadną religią, mimo że powszechnie wykorzystywanymi symbolami w ich stylizacjach są krzyże, czaszki, anioły czy róże.

Charakterystyka stylu

Oczywiście z biegiem czasu styl gotycki nieco ewoluował. Dziś możemy znaleźć wiele subkultur, które wyrosły na kanwie ruchu, rozpoczętego w latach 80. Jednak w każdym przypadku wśród charakterystycznych elementów ubioru można wymienić glany, długie suknie, koronkowe gorsety, skórzane płaszcze, wachlarze czy bogato zdobioną biżuterię. Wszystko jest oczywiście utrzymane w odcieniach czerni.Ze względu na fakt, iż subkultura ta odnosi się również do kultury celtyckiej, w stylizacjach wykorzystywana jest moc amuletów i talizmanów. Warto też nadmienić, że Celtowie i Normanowie (w tym Wikingowie) swą kulturę opierali na wierzeniach w siły natury i z tego powodu wszelkie ozdoby swoją stylistyką nawiązują do natury (np. morskie fale, wiatr, roślinność).

Współczesna biżuteria w stylu gotyckim

Biżuteria gotycka nie jest zarezerwowana jedynie dla reprezentantek tej subkultury. Każda kobieta, która chciałaby posiadać niebanalną biżuterię, może bowiem sięgnąć po pierścienie, naszyjniki czy kolczyki z motywami czaszek, krzyży czy skrzydeł aniołów. Popularne są również bardziej subtelne wzory nawiązujące do potęgi natury czy rozwiązań architektonicznych (np. rozety w gotyckich katedrach).

Do czego nosić biżuterię w stylu gotyckim?

Projektanci mody od dawna prezentują całe kolekcje ubrań w klimacie mrocznego gotyku. Na wybiegach pojawiają się więc kombinezony z imitacji skóry nabijane ćwiekami, rockowe botki, lateksowe spódnice czy koronkowe gorsety zakładane pod marynarkę. Ręcznie wykonywana gotycka biżuteria autorska będzie nie tylko doskonałym uzupełnieniem awangardowych stylizacji, ale sprawdzi się także przy klasycznych garsonkach, ołówkowych spódnicach, dopasowanych sukienkach czy bieliźnianych topach. Pierścionki, kolczyki czy naszyjniki nie muszą być w ciemnym kolorze (np. srebro rodowane), ale ich wzornictwo powinno być inspirowane naturą lub architekturą gotycką.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
pixel